ANASAYFA
Kültür Sanat Edebiyat Online Sanat Öğreti Linkleri

ONLİNE GELENEKSEL VEÇAĞDAŞ SANAT HİZMETLERİ

Çağdaş sanat, günümüzdeki sanatsal üretimlerin genel bir tanımıdır. “Çağdaş” kelimesi, modern zamanlardan bu yana gerçekleşen ve halen devam eden sanatsal üretimleri ifade etmek için kullanılır. Bu yönüyle çağdaş sanat, geleneksel sanatın sınırlarını zorlayarak farklı sanatsal teknikler ve medyalar kullanır. Bu, resim, heykel, performans sanatı, yerleştirme sanatı, video sanatı, dijital sanat, enstalasyon sanatı, ses sanatı, fotoğraf gibi birçok farklı disiplini içerebilir.

Çağdaş sanatın amacı, günümüz dünyasının karmaşık sorunlarını ve sosyal meselelerini yansıtmak ve tartışmaya açmak için yaratıcı bir şekilde kullanmaktır. Bu nedenle, çağdaş sanat genellikle politik, sosyal ve kültürel mesajlar taşır. Dolayısıyla günümüz dünyasında üretilen her eser çağdaş sanat kapsamına girmeyebilir. Çağdaş sanat, izleyicilere farklı ve yeni bakış açıları sunar. Sanatçılar, dünyayı görmeye ve anlamaya yardımcı olmak için sanatsal ifade yoluyla yenilikçi bir şekilde iletişim kurarlar.

Çağdaş Sanat dallarından Resim, Heyhel, Seramik, Mimari... gibi sanat dalları ile ilgili Online gezinti yapabileceğiniz dijital web sitesi:
Online Sanat Galerisi | Tablo, Resim, Heykel, Seramik, Özgün Baskı (sanatgezgini.com)

Online sanat Atölyesi:
Online Sanat Atölyeleri - Köprü Atölye (kopruatolye.com)

Anasayfa / Arttv.com.tr Türkiye'nin ilk online sanat televizyonu

 

Geleneksel Sanatlarımızdan Ebru Sanatı öğretimi

Ebru, yoğunluğu çoğunlukla kitre denen katkı maddesi  ile arttırılan bir kap suyun üzerinde boyalarla çeşitli kompozisyonlar oluşturularak, bunun kağıda aktarılmasıyla yapılır.

Ebru kelimesinin Orta Asya dillerinden Çağatayca’da hareli, damarlı anlamına gelen “ebre” den ya da Farsça su yüzü “abru” veya bulutsu,bulut anlamına gelen “ebri” kökeninden gelmiş olduğu genel kabul görür. 

Ebru ülkemizde yaygın ve en rağbet gören süsleme sanatlarından biridir.

EBRU Sanatı Online öğreti:
https://www.youtube.com/watch?v=T7C5F6tIICc&ysclid=lmowtzjrdr234953709

Ebru sanatı ile ilgili daha fazla detayı buradan öğrenebilirsiniz:
Ebru Sanatı Nedir Nasıl Yapılır? Tüm Detaylar - Bilgi Bilimi

 

 

 

Geleneksel Ahşap İşleme Sanatı:

Geçmişten günümüze kadar gelen ahşap sanatı usta eller ile birlikte bir zanaata dönüşmeyi başarmıştır. Ahşap işlemeciliği yapan kişilere verilen isim naccardır. Ahşap işletmeciliğinde genellikle ceviz, elma, sedir, meşe ve armut ağaçları kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra abanoz, gürgen ve gül ağaçları da ahşap işletmeciliğinde en çok kullanılan ağaçlar arasında yer almaktadır. Ahşap oymacılığı Türk-Osmanlı tarihi boyunca büyük bir öneme sahip olmuş ve arkasında çok büyük eserler bırakabilmeyi başarmıştır.

Ahşap Sanatında Kullanılan Malzemeler

Ahşap sanatı bir diğer adıyla oymacılık sanatı içerisinde kullanılan malzeme ve kullanılan teknik ile birlikte oldukça ayrışmaz bir ikili olarak bilinmektedir. Kullandığınız malzemenin kalitesi ve uyguladığınız teknik sizleri en güzele ve en iyiye götürecektir. Sizlere oymacılık sanatında kullanılan bazı malzemeleri listeleyim.

  • Tokmak
  • Oyma Bıçağı
  • Oyma Kalemleri
  • Deri
  • Zımpara
  • Metal Parlatıcı Krem
  • Kıl Testere

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz malzemelerin yanı sıra kullanacağınız ağaç türü de oldukça önemlidir. Oymacılık sanatında genellikle ceviz, maun, dut, gürgen, zeytin, venge ve gül ağaçları kullanılmaktadır. Ayrıca oymacılık sanatına ait bazı setlerde sizlerin işine yarayacaktır.
Ahşap Sanatı ile ilgili Online videolar
............................................
Araştırma : Yazar Mehmet Ballı