ANASAYFA
Kültür Sanat Edebiyat DÜNYANIN ÖNE ÇIKAN KÜLTÜRLERİ

DÜNYANIN ÖNE ÇIKAN EN FARKLI KÜLTÜRLERİ

Kültür, toplumlar kimliklerini sahip olduğu kültür, geçmişten bugüne bir milletin sahip olduğu değerler olarak tanımlanır. Dünya üzerinde bulunan birçok ülke kendine has kültürel dokuya sahip topluluklardan oluşur.
Her toplumda ırk, din, dil birbirinden farklılık gösterirken kültür de bu değişimden nasibini alır. Ülkeler bulundukları coğrafi konum, tarih, yaşanılan olayların topluma etkisi ile şekilleniyor ve sahip olduğu kültürleri ortaya çıkıyor. Bu kültürler o ülkede üretimi, ticareti, yaşamı ve gelişimi de dolaylı olarak etkisi altına alıyor.


Japon Kültürü
Konfüçyüs’ün görüşlerine verdikleri önem, her evde yerini alan Hayırlı Evlat kitabı ve anayasa temellerinin Konfüçyüs’ün görüşlerine dayanmasından anlaşılıyor. Japon kültüründe ailenin önceliği ve devamı oldukça mühim bir yere sahip. Japon kültürü sarma kültürü olarak da biliniyor. Ürünleri, kıyafetleri, yiyecekleri etkileyen Japon kültürünün örnekleri sar, katla, bağla, dola mantığıyla oluşuyor. Özellikle tüm dünyada ses getirenler arasında Wrap, Kimono ve origami bulunuyor. Düğün birbirinden farklı usullere göre yapılabiliyor: Şinto, Budist,Hristiyan olarak karşımıza çıkıyor ancak sanılanın aksine bunlar dini inançla ilgili değil.  Japonlar için hayatlarını Şintoizm’e bağlı olarak yaşayıp, Budist olarak öldükleri söyleniyor. Bunun nedeni ise düğünlerini Şintoizm geleneklerine göre yaparken öldükten sonra cenazelerinde Budist geleneklerinin ön plana çıkması. Japon yaşam kültürü ise bilinenden biraz daha sade. Ev yapıları, boylarına orantılı olarak alçak tavanlı ve fazla eşya kullanılmadan döşeniyor. Japonların bir diğer ilginç özelliği ise bir kısmının yatak kullanmak yerine yerde yatmayı tercih etmeleri.


Rus Kültürü
Dünyadaki en zengin ve en yerleşmiş kültürlerden biri Rus kültürü. Rusya’da konuşulan yüzden fazla dil ve yüz elliden fazla etnik grup bulunuyor. Rusya’da Rusça büyük bir topluluk tarafından konuşuluyor. İkinci dil ise kaynaklarda hakkındaki bilgiye pek sık rastlanmayan Tetrian. Dostoyevski, Tolstoy, Puşkin bu kültürle yetişerek edebiyatın öncüleri oluyor,  günümüzde edebiyat alanına yönelen düşünürler Rusya’ya gidiyor ve eserlerine burada noktayı koyuyor. Birçok sanat dalının önemle sergilendiği ve tohumunun yeşerdiği bu ülke kültürünü sanatla besliyor. Matruşka, Rusların ulusal simgelerinden ve aynı zamanda turistler için vazgeçilmez bir hediye olan bu bebekler oymacılık ve resim ile sanatları bir araya getiriyor. Bu bebeklerin Ruslar için anlamı oldukça büyük ve geçmişe dayanıyor. Matruşka, matur kelime kökeninden geliyor ve Ruslar bu bebeklerin iri görünümlü ve canlı anneleri betimlediğini gösteriyor.


Hint Kültürü
Hindistan toplumun karma yapısından dolayı tüm zıtlıkların aynı zamanda tüm benzerliklerin bir arada yaşadığı bir ülke. Güney Asya’nın en büyük ikinci nüfusa sahip ülkesi ve yaklaşık 1.3 milyar nüfusa ev sahipliği yapıyor. Her medeniyetten insanı ağırlıyor, buna rağmen insanlar kendi benliklerini kaybetmeden birlik halinde yaşıyorlar. Baharat dolu mutfağı, dini farklılıkları barındırması, Bollywood’u ve farklı gelenekleri ile bilinen Hindistan’ın kültür yapısı biraz farklı. Aynı coğrafyada köklenerek büyüyen Hindular atalarından gelen gelenekleri koruyup bunları günlük yaşamlarına yansıtıyorlar. Ruhani spritüalleri adeta bir gelenek hâline geliyor. Ganj Nehri günahlardan arınmak, aynı zamanda ölümden sonraki işlemler için kutsal görülüyor. Hindistan’da yedi yaşına basan kızlar,kocasıyla evlenene kadar köpekle evlendiriliyor. Bunun nedeni köpeğin kız çocuğunu koruyacağına inanılması. Drahoma geleneği olarak karşımıza çıkan ise bilinenin aksine evlenecek kızın erkek tarafına para vermesi oluyor. Bu nedenle fakir aileler için kız çocuğunun doğması oldukça vahim. Sati geleneğinde ise dul kalan kadınlar kendilerini yakıyorlar veya başkalarına yaktırıyorlar. Yılan dansı ise bir sembol haline gelen ve fakirlerin geçimini sağlamak için yaptığı bir kültür göstergesi.


Türk Kültürü
Türk kültürü köklü ve eski çağlara dayanan bir geçmişe sahip. Bulunduğu coğrafi konum ile yapısında birçok farklı kültürü barındırmasına rağmen bu kültürleri kendi içinde harmanlıyor. Orta Asya Türkleri kültürü farklı olsa da Türkiye kültürü daha ön plana çıkar.
Türkiye Türk kültüründe misafirperverliği ile bilinen toplum kültüründe gelen misafirlere kendini özel hissettirmek çok önemli. Türk kültürünün etkileri yemeklerde görülüyor. Kendine has lezzeti olan bu yemekleri başka yerde tatmak pek mümkün değil. Osmanlı’dan el alan bu lezzetler tatlarını damakta bırakıyor. Nazar boncuğu, koruyucu olduğuna inanılan Türk kültür sembollerinden biri.

Alman Kültürü
Almanya, Almanca konuşan milletlerin hemen hepsine yayılan geniş bir kültüre sahiptir. Tarihsel olarak, Alman kültürü, milletin şair ve düşünürlerle dolu bir milletin tanımını kazanmasına yol açan büyük zihin ve entelektüellerden etkilenmiştir. Almanya'dan uluslararası tanınmış kültürlerden bazıları Oktoberfest ve Weihnachten gibi festivalleri içeriyor.
Almanya, Orta Çağ'dan Albertus Magnus, 17. yüzyılda Leibniz ve ünlü Immanuel Kant gibi büyük filozoflar üretti. 21. yüzyılda Almanya, Fransa, İskandinav devletleri, İsviçre ve Avusturya gibi ülkelerle birlikte Avrupa'da analitik felsefenin geliştirilmesinde kilit rol oynadı. Almanya'dan gelen bu büyük beyinler, inanç ve dünyayı görmenin diğer yolları arasındaki ilişkiler gibi ilginç sorular ortaya çıkardı. Ek olarak, Marcuse, Adorno, Weber ve diğerleri gibi büyük sosyoloji akılları olmuştur.

İspanyol Kültürü
İspanya, binlerce krallık tarafından farklı krallıklar tarafından şekillendirilen farklı bir kültüre sahiptir. Ülkeye yerleşen eski Yunanlılar, Romalılar, Mağribi, Keltler Kartacalar ve Fenikeliler, ülkenin kültürel mirasını şekillendirmede önemli rol oynadılar. Din (ve özellikle Hristiyanlık) İspanya'daki kültürel çeşitliliği şekillendirmede de önemli bir faktördür.

Fransız Kültürü
Herkesin bildiği ve seyahat etmeyi hayal ettiği Fransa’nın gözde şehri Paris, farklı kültürel etkinlikleri, yemekleri, mimarisi ve modası ile göz doldurmaktadır. Ancak bilinenin aksine Fransa Paris kentinden ibaret değildir. Yani Fransa kültürel ve gelenek bakımında çok farklı geçmişe sahip bir birinden farklı bölgelere sahiptir. Tarihsel olarak Fransa kültürü, Gallo-Roma ve Kelt kültürlerinden etkilendiği gibi Cermen Kabilesi olan Franks tarafından etkilenmiştir. Başlangıçta Renanya olarak adlandırılan Fransa, Almanya’nın batı bölgesinde yer aldığı tanımlanmıştır. Fakat sonraları Demir Çağı ve Roma döneminde Galya olarak da bilinmiştir.


İtalyan Kültürü
İtalyan kültürü, İtalya’da yaşayan insanlara ait yemek, sanat, müzik, mimari, dans, edebiyat gibi geleneksel yapıların bir araya gelmesiyle oluşan bir yaşam tarzıdır. Tarihi Roma imparatorluğuna dayanan İtalya’nın gelenek ve görenekleri tarih boyunca birçok medeniyetin kültürüyle etkileşime girerek günümüzde dünya çapında popüler olmuş bir kültür yapısı haline gelmiştir.
MÖ 4. yüzyıla kadar dayanan İtalya mutfağı, Akdeniz bölgesinin en popüler mutfak kültürlerinden biridir. Ekmek, makarna, Risotto ve şarap türleri ile ünlü olan İtalyan mutfağında birçok farklı türde pişirme tekniği bulunmaktadır ve farklı malzeme kullanımları oldukça yaygındır. İtalya mutfağında baharat kullanımından uzak sade tatlar ön plana çıkmaktadır.


Mehmet Ballı
Tarihi Romancı
* İzinsiz kullanılamaz