ANASAYFA
TASARI / ÖNERİ 'Kendi fikrimden yola çıkarak üzerinde çalıştığım ve sosyal hayata dair katkı sağladığım proje/öneriler'

BİR FİKRİM VAR!

Metrobüs hattında verimliliği ve yolcu memnuniyetini artırma ile ilgili 3 öneri/projemiz İETT tarafından kabul görmüştür.
Teknik detay buradan paylaşılamamakta olup özetle:
İlk önerimiz;
Metrobüs Hasanpaşa Garajından Söğütlüçeşme istasyonuna ilk varışlarındaki yaklaşık 20-30 dakikalık süreyi sadece 1 dakikaya indirerek zamandan, yakıttan, seferder ve trafikten tasarrufu sağlayacaktır.

İkinci önerimizde;
Metrobüs merkezi aktarma istasyonlarında, araca iniş-biniş yoğunluğunu azaltmak, araç kapılarına yolcu sıkışmasını önlemek ve bu yönde yolcu memnuniyetini artıracak yeni anons ve LCD ekranlarından animasyon gösterilerileriyle CRM şikayetlerini minimuma indirmek...

Üçüncü önerimiz ise;
Metrobüs Aktarma Uzunçayır istasyonunun genişleterek turnike ön ve arkasındaki yolcu yığılmalarını önleyerek Hizmet Kalitesini Geliştirmek ve Müşteri (Yolcu) Memnuniyetini artırmak...

İstanbul halkına hayırlı olsun...

Öneri onay tarihi: 20.10 2022

 


MİKNATÖR

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ VE ÇEVRE KORUMA HAFTASI DOLAYISIYLA
GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR ATIKLARDAN ÜRÜN TASARIMI YARIŞMASI


SUNULAN MAKAM: İETT Genel Müdürlüğü

HEDEF KİTLE: İETT Otobüs-Metrobüs Garajları

PROJENİN TÜRÜ: Atıklardan elde edilen geri dönüşüm ürünü

PROJE SUNUM TARİHİ: 05 Haziran 2018

PROJEYİ SUNAN KİŞİ: Mehmet Ballı

PROJENİN İÇEREĞİ: Kendi imkanlarıyla, garaj hurdalığında ki otobüs atıklarından 'Miknatör' adlı bir geri dönüşüm aleti yaptı.

Elde edilen bu Miknatörle; garaj içinde araçlardan düşen yerdeki vida, pul, çivi, somun gibi metal parçaları, alet ucundaki mıknatıs marifetiyle topluyor.
Dünya Çevre Gününe Armağanımız olsun…
Mehmet Ballı 2018

 
DERGİSİZ OKUL KALMASIN PROJESİ

TÜRKİYE DERGİLER BİRLİĞİ (TÜRDEB) ADINA
“DERGİSİZ OKUL KALMASIN” PROJESİ

SUNULAN MAKAM: TC Gençlik ve Spor Bakanlığı

HEDEF KİTLE: Lise ve dengi okullar

PROJENİN TÜRÜ: Gençlik, Kültür ve Sanat

PROJE SUNUM TARİHİ: 2016

PROJEYİ SUNAN KİŞİ: Mehmet Ballı
 
YAZAR OCAĞI PROJESİ
YAZARLIK AKADEMİSİ DERNEĞİ

Edebiyat dünyasına açılan yeni kapı olan- Yazar Ocağı- projesi kapsamında;
Yazarlık ve Şairlik başta olmak üzere, sanat yeteneğine sahip insanları keşfetmek ve onları usta sanatçılarla kaynaştırıp yetiştirmek amacı ile, Mehmet Ballı 2013 Mart ayında kurulan Yazarlık Akademisi Derneği kurucu üyesidir.

İSTANBUL/EKOKART PROJESİ


Toplu Ulaşım ile ilgili Kamu Kurumlarına, e mail ortamında 2009 yılında önerdiğim bu projem, 2012 yılında BELBİM tarafından geliştşirilerek İETT Metrobüslerinde uygulanmaya konmuştur.

vesile olmak bizden, dua İstanbul halkından...
Hayırlı olsun.

'Bindiğin Kadar Öde' Sistemi

2009 yılında BELBİM ve İETT Genel Müdürlüğü'ne, e mail ortamından sunduğum öneri niteliğindeki, Toplu Ulaşım projesidir.
Projenin özeti: Hem toplu ulaşım hizmetini sunan Kurum açısından hem de bu hizmeti alan İstanbul halkı açısından ekonomik, pratik ve daha hakkaniyetli bir ulaşım yöntemi olarak düşündüğüm; "EKOKART", (Ekonomik kart projesiyle) 'Bindiğin Kadar Öde' sistemidir.

Kısaca Projenin özeti şudur:
Uzan mesafeli güzergahlarda her durağın ayrı bir ücretlendirilme sistemine geçilmesi.
Yolcunun, bir ya da kaçıncı durakta indi ise, çıkış turnikesinden aynı kartını okuttuğu anda, kart okuyucu cihaz, yolcunun kullandığı mesafeyi hesaplayarak, anında, kullandığı kadar mesafeyi hesaplayıp otomatik olarak kontür/ücret iadesi yapacaktır.
Yaptığım araştırmalara göre, bu sistem, Avrupanın bir çok büyük kentinde uygulanmaktadır.
Bu sistemin pratikte uygulamasına örnek olarak, şehirlerarası oto yollardaki kartlı ödeme sistemini örnek verebiliriz.
Bu sistemin avantajı yolcu kaçağını sıfırlamak, daha hakkaniyetli ücret politikası ile daha ucuza yolcu taşımaktır.
Hatta ve hatta, bu sistem Toplu Ulaşımın tüm alanlarında da uygulanabilir.
Bu proje ilerleyen 2016 yılında BELBİM tarafından uygulamaya konmuştur.
İstanbul Halkına hayırlı olsun Mehmet Ballı


CHİPKART PROJESİBu Proje, 2010 yılında, BELBİM Şirketi tarafından "İstanbul Kart' olarak uygulamaya konmuştur...
Ve İstanbul Kart Dünya 1. ödülü almıştır.

vesile olmak bizden, Dua İstanbul halkından...
Hayırlı olsun.

Pasolara Elektromanyetik Chip Takılması ( Elektronik Bilet)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 2007-2008 tarihlerinde uluslararsı açmış olduğu "Benimde bir projem var" yarışmasına katılmış ve ilk 10 proje arasına girmiş bir projedir. Yarışma komisyonunun teknik şartı; Projenin İstanbul'a uygulanabilirliliği, Maliyetinin uygunluğu, Alanında ilk ve teknolojik olması özellikler aranmıştır...

Projenin Özet : İstanbul Toplu Ulaşımında kullanılan seyahat kartlarına elektronik chip takılması bu sayede hem kontür yüklenmesi hemde istatistiki veri elde edilmesi sistemidir.
Üç aşamalı bir sistemdir.

1. aşama; ücretsiz seyehat kartlarının denetim altına alınması maksadıyla, pasolara manyetik CHİP takılarak sahtesinin üretilmesinin önüne geçilerek suistimailin önlenmesi. (toplu ulaşımda kullanılan ücretsiz kart sayısı 2007 yılında 76 bin adettir.)
Bu chipli kartın içine kurumsal yazılımla takip bilgileri yüklenecektir. İETT otobüslerine takılacak olan kart okuyucu cihazlara bu chipli kart dokundurularak okutulmasıyla kart ve cihaz eşleşmesi yapılacaktır. Eşleşen karda geçiş izni verilmesi, değilkse karta el konulmasıdır. Bu kart okuyucu cihazlarınsa merkezi bir sistemle belirli aralıklarla periyodik olarak güncellenmesinin sağlanmasının yapılması.
2. aşama ; Chip takılı diğer her kartın Toplu Ulaşım araçlarından okutularak geçildiğinde pratik kolay bir takip sistemi sağlanmış olacaktır. Kayıp çalıntı gibi durumlarda sistemden kart otomatik olarak iptal edileceği için milyarlarca kayıp önlenecektir.
3. aşama; Toplu Ulaşımda tamamen chipli/elektromanyetik karta geçilerek kontör ve para yüklenmesiyle elektronik bilete dönüştürülmesidir. Asıl amaç; 1995 yılında ilk uygulamaya konulan AKBİL in yerini almasıdır.
Bu yerli bir proje olduğu için ithal ithal AKBİL e gerek kalmayacaktır.
Seyehat kartlarına manyetik CHİP takılarak bu kartların elektronik sistem ağı ile de takip edilmesi projesidir.
Ayrıca okutalan kartların ulaşım bilgilerininin bir veri tabanında toplanarak istatistiki bilgilerde kullanabilme kolaylığı sağlayacaktır.
Bu projemiz 2009 yılında İSTANBULKART olarak kullanılmaya başlanmıştır. İstanbul halkına hayırlı olsun.... Mehmet Ballı


TATİL KÖYÜ PROJESİ
Bizimköy Tatil Köyü Projesi

1990 yılında, Konut Birlik Yapı Kooperatifinin (Bakırköy)
Çanakkale Gelibolu Bolayır Mevkiinde (Saroz Körfezi kıyısı)
Bizimköy Tatil Köyü Projesi kapsamında, 94 villanın inşaatı ince işçiliğinin yapımı ve hayata geçirilmesinde fayans ve kalabodur Usta Başı görevini üstlendi.
Mehmet Ballı 1990

OKU-BIRAK PROJESİÖnermesi bizden, hayata geçirilmesi yetkililerden...

Toplu Ulaşım Araçlarında Kitap Okuma Projesi.

Bir çoğumuzun hayatın vazgeçilmezi olan toplu ulaşım araçlarında seyehat ederken kitap okutma projesidir.

Şehrin yoğun trafiğinde hergün işten eve-evden işe ya da bir yerden bir yere seyahat ederken en az mesafede yarım saatimizi almaktadır.
Bu zaman zarfında, bindiğimiz araçta, ya biribirimizin yüzüne bakarak ya da camdan dışarıyı boş boş seyrederiz. Hele de öğrenci iseniz, her gün aynı reklam tabelalarını okumaktan bilinç altı zekayı olumsuz etkilediğini söylemektedir uzmanlar. Fakat birçoğumuz bunun farkında bile değilizdir!!
Seyahat esnasında zamanı iyi değerlendirerek farkında olmadan güzel bir alışkanlık kazan(dıra)a biliriz.
İşte,
Toplu Ulaşımda bu -Okuma Projesi- sayesinde, kitap hediye edebilecek, bedavadan, gazete, broşür ve kitap okuyabileceksiniz.
Şöyle ki:
Otoüsün koltuk aralarına yerleştirilecek küçük, şık, portatif kitap raflarına bırakılan kitaplar(ı) seyehat esnasında yolcuların okumumasına sunulan bir hizmet olacaktır.
Okuyucu yerleştirilen portatif raftaki kitabı alarak seyahati boyunca okuyup, inerken de aynı rafa bırakabilecektir...
(Yan taraftaki fotografta olduğu gibi)
Kitap oku-bırak proje önerimizi gerçekleştireceklere şimdiden hayırlı olsun...
Mehmet Ballı 2012

 

BİTKUR PROJESİ


Önermesi bizden ...

Meshur Tarihi Topkapı Bitpazarının Modernizasyonunu Sağlanması Projesi.

Yok olmaya yüz tutmuş ama binlerce insanin faydalandığı Meşhur Tarihi Topkapı Bitpazarının, Topkapı Surların içinden kurtarılarak, yakınında daha modern bir mimari yapıya kavuşturulmasını sağlanması öneri projesi.

İstanbulun merkezi diye bilinen ve bu tarihi bitpazarı ile anılagelmiş Topkapıda veya çevresindeki boş arazilerin birininde (ki bu proje önerildiğim bugünlerde yüzlerce dönüm arazi atıl durmaktadır),
İstanbul Belediyesinin projelendireceği üstü katlı otopark altında ise, büfesi, WC si vb. sosyal tesisiyle dizayn edilmiş modern bir pazar yerinin yapılması işidir..
Haftanın sadece bir günü (Pazar günü) kurulacak olan bitpazarından geriye kalan diğer günlerde yine farklı amaçlı ya da otopark olarak kullanılabilecektir.
Ayrıca,
Tarihi değerimiz (İstanbul ile özdeşen) olan bir antika-bitpazarını yok olmaktan kurtarıp sonraki nesillere aktarabileceğimiz bir çalışmadır.

Not: İstanbul halkı, şugünlerde kapatılarak İstanbulun değişik semtlerine dağıtılan Tarihi Topkapı Bitpazarının yeniden ihya edilmesi husunda yetkili makamları duyarlı olmaya ivedilikle beklemektedir.
Bu projemiz kısmi olarak 2020 yılında İstanbul Anadolu yakasında Kadıköy Cuma Pazarı içerisinde gerçekleştirilmiştir... Mehmet Ballı


YMS PROJESİ


Önermesi bizden ...
Yürüyen Merdiven (Palet) Sistemi

İstanbulun SURİÇİ diye bilinen; Topkapıdan başlayarak Aksaray, Beyazıt, Sultanahmet ve Eminönüne kadar çalışan Tramvayın kaldırılması ve bu yolun tamamen trafiğe kapatılarak, insanların daha güvenli ve rahat dolaşımını sağlamak maksadıyla -Yürüyen Merdiven Sisteminin- uygulanması projesidir..

Tarihi doku olarak, İstanbulun kalbi diye nitelendirilen bu güzergâhın tramvay raylarının yerine yürüyen düz yürüyen merdiven paletlerinin düşenmesiyle halkın ücretsiz ve kolay dolaşımını sağlamak asıl hedeftir.
Tarihi ve Kültürel bir çok yapının yer aldığı Sultanahmet bölgesine yoğun bir şekilde gerçekleşen turizm trafiğini, ihracatın kalbi olan Laleli esnafının hareket alanının rahatlatacak bir çalışmadır.
Bu sistem, bir kez kurulduktan sonra yürüyen paletlerin yan camlı muhafazalarına verilen reklam geliri ile maliyetni karşılayacak bir projedir.

Bu proje, İBB tarafından hayata geçirilebilir çevreci ve sosyal bir projedir. Eğer yer altı metrolarda, Havaalanlarında; 20-30-40 metrelik yürüyen paletler yapılabiliyorsa ki var, yerüstüne de üstten muhafazalı paletleri yapmak pekala mümkündür.
Trafik çilesi çeken İstanbul halkı, bu projeninde değerlendirilmesini ivedilikle beklemektedir.
Mehmet Ballı 2006


ŞENKÖY KALKINDIRMA PROJESİ

Şenköy,
İstanbul'a en yakın ve Marmaranın en güzel köyüdür.

Önermesi bizden ...

YALOVA / Şenköy'ü Kalkındırma Projeleri:

YALOVA Şenköy'de üretilen ürünlerin değerlendirilmesi ile ilgili Öneri Projeleri.
-Şenköyün derelerinden güldür güldür akıp denize giden akarsuların değerlendirilerek; Değirmendere mevkiinde bir -Sulama Barajı- kurulması gerekir. Dolayısıyla kurulacak bu baraj sayesinde , bahçelerin daha verimli sulama ve bol Kızılcık üretimi yapma imkanına kavuşacaktır.
-Şenköy bir yanda masmavi deniz, bir yanda uçsuz bucaksız geniş orman, bir tarafta verimli bahçeleri, diğer tarafta da İstanbula yakınlığı nedeniyle yaz-kış turistik geziye uygun harikulade bir doğal/otantik köydür.
Ve dahi her türlü ve en güzel doğa resimlerini burada çekmek mümkündür.
-Ormanlarında yetişen bol miktardaki Kestane ve Ihlamurların daha verimli şekilde değerlendirilmesi
Ve
-Bahçelerinde yetişen, Kızılcık, Zeytin Elma, Kivi vb. meyvalarının bol miktarda üretilmesinden dolayı bunları üretecek/mamule dönüştürecek atölyeler kurulması ve bir marka edinilerek pazarlanması gerekir.
-Şenköyün bakir Engere koyuna balıkçı barınakları yapılarak Balıkçılığın yaygınlaştırılması, Denizden faydalandırılması gerekir.
-İstanbula yakın olması nedeniyle, bu essiz doğal güzelliklerin tanıtımı için turlar düzenlenmesi, izcilik kampları vb. kurulması gerekir.
-Av turizmini geliştirilerek yaz-kış dağlarda av turları düzenlenebilir.
-Her sene Ağustos ayının ilk pazar günü düzenlenen -Kızılcık Şenlikleri,- önce ülke geneline, sonra dünya geneline hitap edecek Festival dönüştürülmesiyle kızılcığın tanıtımının yaygınlaştırılması sağlanmalıdır.
Tüm bunları yapacak Kooparatif türü bir İşletme kurularak Şenköyün gençlerine iş istihdamı sağlanabilir. Mehmet Ballı 2004BAZLAMBAÇ KALKINDIRMA PROJESİ


Önermesi bizden ...

Bazlambaç'ı Kalkındırma Projeleri:
Yozgat Bazlambaç Kasabasının kalkınmasına büyük katkı sağlayacak öneri projeleri:
-Büyük Kilise mevkinin altında keşfedilen kömür rezervlerinin isletmeye açılması,
-Çalın dibi mevkiinde yeni keşfedilen ve büyük rezervlere sahip mermerlerin çıkartılıp il dışına götürülmesinin önüne geçilerek, Kasabanın ekonomik açıdan güçlenmesi ve gençlere iş istihdamı sağlamak için, Mermerin çıkarıldığı yerinde işletmesi amacıyla Kasabaya bir -Mermer Fabrikası- kurulması
-Kasabanın hemen altından geçen ve Karadeniz Bölgesini İç Anadolu Bölgesine bağlayan Samsun-Ankara Transit Büyük Otoyolun üzerine kurulacak -Bazlambaç Dinlenme Tesisleri- yapılması.
-Bir zamanlar dünyaya senede 350-400 adet okumuş ulema ( Molla) yetiştiren Bazlambaç Medresesinin günün şartlarına göre yeniden ihya edilerek, yatılı yurt/okul vb. bir Sosyal Tesis yapılması.
-Üniversite veya ilgili makamlarca, verimi yüksek Kümbet Ovasına uygun bitki türlerinin yeniden araştırılarak yüksek verim getirici bitkilerin ekiminin sağlanması.
-Kümbet Ovasının hemen kenarından geçen Çekere Irmağından daha çok yararlanılmasının sağlanması
-Bazlambaç Mağarası Mevkiinde yer alan bağ ve bahçelerin yeniden üzüm asmalarının dikilerek, o eski ihtişamlı bağların canlandırılması ve üzüm mamülünün yapılması...
- Bağ yamaçlarına dikilecek uygun Ceviz fidanları verimliliğin artırılması. Yüksek miktarda üretilecek olan Cevizin dahi Festivalinin düzenlenmesi.
-Geniş pelit ormanlarında yeralan iki güzel yaylasının yazlık ve kışlık turizme açılması. Kocalan Yaylası ve Geçioluk Yaylası, Güllü Deresi...
-Bu yaylalarda kişin Av Turizmi düzenlenmesi, Yazın ise Kasaba dışındaki hemşehrilerin faydalanabilmesi için -Yayla Senlikleri- düzenlenmesi..
-Kasabanın hemen üstünde yer alan Mantarlık mevkiindei Daşlığın ardında veya Torluk tepesinin üstünde ormana yakın, -Modern Hayvan Tesisleri- kurularak Hayvan besiciliğinin yapılması..
-Kasabaya haftanın bir günü kurulacak şekilde -Pazar Yeri açılması.
-En önemlisi de bütün bu projeleri kucaklayarak harekete geçirecek bir güçlü Kooparatifin kurulması gerekir:
Kurulacak kooparatif sayesinde, hem ticari faaliyet sağlanırken hem de Bazlambaçlı gençlerin sigortalı bir iş istihdamı sağlanmış olacaktır. Mehmet Ballı 1993.

_________________________________
Zamanı geldikçe bu ve diğer Proje çalışmalarım sizlerle detaylı olarak paylaşılacaktır.Üzerinde Çalışarak Katkı Sağladığı Kurumsal Projeler.
 
İETT'YE KURUMSAL SPONSORLUK VE MİLLİ SPORCU KAZANDIRMA PROJESİ

2012 yılında bu Projeyi hazırlayarak ilgili makama sunmuş ancak yasal mevzuata takılmıştır.
 
İETT ENGELLİ İŞ GÜCÜ VERİMLİLİK SİSTEMİNİN KURULMASI

2012 yılında bu projeyi başlatmış fakat görev değişikliği nedeniyle dosyayı devretmiştir.
 

İETT STAJYER YÖNETİM SİSTEMİ

2012 yılında bu projeyi başlatmış fakat görev değişikliği nedeniyle dosyayı devretmiştir.

 
İETT PERSONEL YILLIK İZİNLERİN REHABİLİTASYONU

2012 yılında bu projeyi başlatmış fakat görev değişikliği nedeniyle dosyayı devretmiştir.
 
İETT EYS SİSTEMİ KURULMASI PROJESİNDE YER ALDI

İETT Genel Müdürlüğünün ilk olarak 2011 yılında başlattığı : İSO: 9001- İSO: 14001 - OHSAS: 18001
Kalite Belgelendirmesiyle, hayata geçirilen bu projede yer alanlar ile birlikte, Makamca Plaketle Ödüllendirilmiştir.
 
İETT STRATEJİK PLANIN HAZIRLANMASI

İstanbul Büyükşehir Belediyes'ne bağlı İETT Genel Müdürlüğünün ilk 2008 - 2012 Stratejik Planının hazırlanmasında Kurul Üyesi olarak görev almıştır.
 
MEMUR SENDİKASI KURUCU ÜYELİĞİ
Türkiye'de Memur Sendikacılığın ilkdefa yasal mevzuata kavuşmasıyla; Bem-Bir-Sen Sendikası, İETT Şubesinin 2002 yılında ilk resmi kurucularından olup,uzun süre bu sendikanın Mali Sekreterlik görevini üstlenmiştir.
 
İETT PDKS SİSTEMİNİN KURULMASI

İETT 2004 yılında ilk Personel Devam Kontrol Sistemi Kurulması Projesinde yer aldı.