KENEDEN KORUNMA TEDBİRLERİ

Kisisel korunma önlemleri KKKA riski olmasa bile, kenelerle bulasabilen diger hastalıklardan da korunmak için her zaman uygulanması gereken hususlardır.
- Kene riski olan yerlerde bulunuldugunda, vücudu tamamen örtecek giysiler giyilmeli ve açık renkli elbiseler tercih edilmelidir.
- Kenelerin vücuda girebilecegi açıklıkların kapatılması önemlidir. (Pantolon paçalarının çorap içine konulması, çizme giyilmesi vb.).
- Kırsal alanlara gidildiginde vücudun açıkta kalan kısımlarına repellent olarak bilinen böcek kovucu maddelerin sürülmesi, kenelerin birkaç saat vücuda yaklasmalarını engellemektedir.
-Dıs elbiselere, yıkamaya da dayanıklı olan, etki süresi uzun kene öldürücü ilaçlar (insektisit) sürülmesi etkili bir korunma aracı olabilmektedir.
- Vücut kene yönünden sık sık kontrol edilmeli, kene varsa bir pens veya cımbızla, kenenin deriye yapıstıgı yerden tutulup saga sola oynatılarak çivi çıkarır gibi çıkarılmalıdır. Kene vücuttan ne kadar kısa sürede çıkarılırsa hastalık riski de o kadar azalmaktadır.
Keneyi vücuttan uzaklastırma konusunda bilgi sahibi olmayanlar dısında, vücuda yapısmıs kenenin uzaklastırılması için saglık kurulusuna basvurmaya gerek bulunmamaktadır.

Vücuttan kene uzaklastırmak usulünce yapıldıgı takdirde kolayca ve risksiz yapılabilecek bir islemdir. Kene çıkarıldıktan sonra kenenin yapıstıgı yere tentürdiyot gibi antiseptik maddeler sürülmelidir.

Vücudundan kene yapısan kisiler 10 gün kadar ani baslayan ates, bas agrısı, yogun halsizlik, bulantı ve kusma gibi sikâyetler yönünden kendilerini izlemeli, böyle bir sikâyetin olması
durumunda en yakın saglık kurulusuna basvurmalıdır.

-Vücuttan uzaklastırılan keneler çamasır suyu, alkol veya insektisit içine atılarak öldürülmelidir.
-Vücut üzerindeki keneler öldürülmemeli ve patlatılmamalıdır.
- Keneleri vücuttan uzaklastırmak amacıyla üzerlerine sigara basmak veya kolonya ve gazyagı dökmek gibi yöntemlere basvurulmamalıdır.
-Ynsanların veya hayvanların kanlarına korunmasız temas edilmemelidir.

Kaynak: TC.Sağlık Bakanlığı/ www.mehmetballi.com hizmetidir.